4 tapaa auttaa opiskelijoiden kirjoittajia kehittymään

 4 tapaa auttaa opiskelijoiden kirjoittajia kehittymään

Leslie Miller

Opettajina valitamme usein sitä, että "oppilaat eivät osaa enää kirjoittaa", ja syytämme siitä kaikkea tekstinkäsittelystä ja sosiaalisesta mediasta kielioppiopetuksen puutteeseen ja sanastokirjojen puuttumiseen. Totuus lienee lähempänä David Labareen ajatusta: "Kirjoittamaan oppiminen on poikkeuksellisen vaikeaa, ja kirjoittamisen opettaminen on yhtä vaikeaa."

Kirjoittamisen opettaminen on prosessi - ajan mittaan ja oikealla ohjauksella ja tuella oppilaamme voivat kehittyä paremmiksi kirjoittajiksi. Saatamme olla turhautuneita siitä, että heidän lopulliset kirjoituksensa eivät ole täydellisiä, mutta jos katsomme tarkkaan, näissä epätäydellisissä luonnoksissa on välähdyksiä oivalluksesta ja mestaruuden palasia.

Meidän on juhlittava näitä pieniä voittoja ja oltava kärsivällisiä, kun oppilaamme vähitellen hallitsevat lukemattomia taitoja, jotka liittyvät kirjailijaksi tulemiseen.

Katso myös: 20 vinkkiä myönteisten suhteiden kehittämiseen vanhempien kanssa

4 strategiaa opiskelijoiden kirjoittamisen tukemiseen

1. Korostetaan lukemista: Frank Smith kirjoittaa Lukeminen ilman hölynpölyä Kerron oppilailleni, että lukiessamme tapahtuu jotakin maagista - sanat ja lauseet tulevat tietoisuuteemme, leijuvat ympärillämme ja ajautuvat ulos kynän tai näppäimistön kautta omalla kerronnallisella äänellämme.

Katso myös: Miten suunnitella kulttuurisesti reagoiva Bitmoji-luokkahuone?

Kun oppilaat uppoutuvat John Greenin, Charles Dickensin, William Shakespearen tai J. K. Rowlingin kirjoihin, näiden kirjailijoiden kieli ja sen viisaus imeytyvät heidän ajatteluunsa ja valuvat heidän kirjoituksiinsa.

2. Anna heille lupa ottaa riskejä: Donald Murray on väittänyt: "Monet opettajat valittavat, etteivät heidän oppilaansa osaa kirjoittaa lauseita. Minä valitan, että monet oppilaistani kirjoittavat lauseita. Liian aikaisin. Muotoa seuraten, merkityksen unohtaen.... Lauseet, jotka ovat kuin vankilatuomioita."

Vapauttaakseni oppilaani korrektiuden rajoitteista annan heille luvan rikkoa joitakin sääntöjä, joita heihin on opetettu peruskoulusta lähtien. Kun luemme, huomaamme, että konventioita uhmaavat tyylivalinnat ovat usein juuri niitä lauseita, joista pidämme eniten. Sitten kokeilemme rohkeasti näitä tekniikoita omassa kirjoituksessamme. Aloitamme lauseet sanoillakonjunktioita, käyttää retorisia kysymyksiä, toistoja ja kuvakieltä... ja jopa käyttää holtittomasti ellipsejä.

Eräs oppilaani laati kauniin tekstin, joka oli saanut inspiraationsa sekä Suuria odotuksia ja Sherman Alexien "Teräsmies ja minä". Hän rakasti Alexien lyhyitä, painokkaita lauseita: "Olin fiksu. Olin ylimielinen. Olin onnekas" ja sitä, miten Dickens punoi otsikkonsa romaanin läpi: "Niin epätäydellinen oli suurten odotusteni toteutuminen...." Kirjeessä edesmenneelle kirjailijalle Paul Kalanithille tämän muistelmateoksesta Kun hengitys muuttuu ilmaksi , jonka hän laati kongressin kirjaston kirjallisuuskilpailua varten, hän kirjoitti: "Olit päättäväinen, hurja ja pysäyttämätön. Taistelit viimeiseen hengenvetoosi asti... kunnes hengityksesi muuttui ilmaksi."

3. Saa heidät välittämään: Haluan oppilaideni ymmärtävän, että heidän ajatuksensa voivat saada aikaan muutoksia, joten pyrin antamaan heille valinnanvaraa kirjoittaa aiheista, joista he tuntevat intohimoa. He esittävät tarkentavia kysymyksiä ja käyttävät aikaa kehittääkseen vakuuttavan argumentin, muotoillakseen lauseet huolellisesti ja valitessaan sanat huolellisesti.

Heidän on myös tiedettävä, että heidän sanojaan kuulee aito yleisö, joka on joskus vertaisyleisö, jonka he tavoittavat Google Driven ja Padletin jaettujen kansioiden kautta, ja joskus laajempi yleisö, jonka he tavoittavat kirjoituskilpailujen ja julkaisumahdollisuuksien kautta.

4. Palautetta, palautetta ja lisää palautetta: Olisi helppoa ympyröidä virheet punaisella tussilla, kirjoittaa muutama kommentti ja palauttaa paperit arvosanan kera, mutta useimmat opettajat eivät tee niin - oppilaiden kirjoittamisen arvosteluun käyttämämme aika on huikea. Suuri osa tästä palautteesta ei paranna oppilaiden kirjoittamista.

Kirjoitusprosessin alkuvaiheessa käytän siis aikaa jokaisen opiskelijan kanssa käytävään konferenssiin, jossa annan heille henkilökohtaista palautetta, jota he voivat käyttää välittömästi. Koko kirjoitusprosessin ajan opiskelijat arvioivat itse itseään tehtävärubriikkien perusteella, kun minä hyppään Google Docs -työkalun kautta ja annan kohdennettua lisäpalautetta. Kun he pääsevät lähemmäs lopputuotetta, tarjoan vertaisarvioijille erityisiä "look fors" - ja "look fors" -kohteita.Kaikki tämä palaute johtaa siihen, että lopulliset luonnokset ovat paljon vahvempia ja arvosanat korkeampia. Mutta mikä tärkeintä, oppilaat tuntevat saavansa tukea ja kannustusta oppiessaan kirjoittamaan.

Kun käytämme aikaa ajatuksiemme hiomiseen kirjallisesti, emmekä harjoitellulla tavalla, jolla ne usein pursuavat liian nopeasti suustamme, sanamme voivat vaikuttaa toisten käyttäytymiseen, ajatuksiin ja tunteisiin. Oppilaani ymmärtävät, että kirjoittaminen on valtaa, ja he tietävät hyvin, että me kaikki tarvitsisimme hieman voimaannuttamista.

Leslie Miller

Leslie Miller on kokenut kouluttaja, jolla on yli 15 vuoden ammatillinen opetuskokemus kasvatusalalta. Hän on koulutukseltaan kasvatustieteiden maisteri, ja hän on opettanut sekä ala- että yläasteella. Leslie kannattaa näyttöön perustuvien käytäntöjen käyttöä opetuksessa ja nauttii uusien opetusmenetelmien tutkimisesta ja toteuttamisesta. Hän uskoo, että jokainen lapsi ansaitsee laadukkaan koulutuksen ja on intohimoinen löytää tehokkaita tapoja auttaa opiskelijoita menestymään. Vapaa-ajallaan Leslie harrastaa patikointia, lukemista ja aikaa perheen ja lemmikkien kanssa.