5 vinkkiä tehokkaiden opiskelijoiden johtoryhmien luomiseen

 5 vinkkiä tehokkaiden opiskelijoiden johtoryhmien luomiseen

Leslie Miller

Keskikoulu ja kaikki muutokset, jotka liittyvät noihin kehitysvuosiin, luovat edellytykset sille, että kehittyvät johtajat voivat tehdä juuri sitä - johtaa. Koulun sosiaalista ja emotionaalista ilmapiiriä voidaan osittain mitata sen perusteella, millaisia mahdollisuuksia oppilailla on johtaa positiivisesti ja saada äänensä kuuluviin. Monissa kouluissa on oppilaskunta tai johtajaryhmä, mutta toisinaan siitä tulee klubi, jokakoordinoi ensisijaisesti aikuisten aloitteesta järjestettäviä tapahtumia.

Ihannetapauksessa oppilasjohtajuusryhmät asettavat etusijalle oppilaiden äänen ja tukevat luonnollista energiaa ja luovuutta, jotka syntyvät, kun oppilailla on mahdollisuus tulla kuulluksi ja kun he voivat vaikuttaa. Kehityksellisesti yläkoululaiset löytävät äänensä ja tutkivat omia ihanteitaan, ja kun heille annetaan tilaisuus puolustaa ja johtaa positiivisesti, heidän ikätoverinsa seuraavat heitä, mikäedistää myönteistä koulukulttuuria ja -ilmapiiriä.

Koulussani perustettiin vuonna 2013 johtoryhmä, johon osallistui vain kahdeksan oppilasta, jotka eivät olleet varmoja siitä, miten opiskelijoiden johtoryhmän rakentaminen tulisi toteuttaa. Pidimme johtamistyöpajan ja annoimme tilaa kiusallisille hiljaisuuksille, kun he opettelivat käyttämään ääntään ja jakamaan ideoitaan. Näimme, miten kipinöivästä toiminnasta kehittyi Student Leadership Coalition (SLC).

Nykyään lähes 30 prosenttia oppilaistamme osallistuu SLC:hen, ja siitä on tullut paikka, johon kaikki kuuluvat ja jossa kaikilla on ääni. Pyysimme oppilasjohtajiamme kertomaan, mikä tekee SLC:stä niin vaikuttavan koulussamme, ja he antoivat viisi vinkkiä, joiden avulla voidaan luoda johtajaryhmä, joka vaikuttaa.

1. Rekrytointiprosessin virallistaminen ja osallisuuden edistäminen

Eräs SLC:n jäsen suositteli: "Etsi ryhmä lapsia, jotka ovat intohimoisia johtajuutta kohtaan. Intohimo synnyttää intohimoa, joten kun sinulla on muutama lapsi, voit saada paljon enemmän innostuneita tulevia jäseniä." Johtajana oleminen on muutakin kuin pelkkä kerhoon ilmoittautuminen. Varmista, että hakuprosessi rohkaisee oppilaita tuomaan esiin johtajuuttaan ja sitä, miten heidän yksilölliset voimavaransa voivat edistää kollektiivista vaikutusta.Jos osallistujia pyydetään täyttämään hakemus ja noudattamaan määräaikaa, se houkuttelee myös opiskelijoita, jotka liittyvät ryhmään oikeista syistä, ja se on tärkeä ensimmäinen askel henkilökohtaisen vastuun kantamisessa.

Kokemuksemme mukaan opimme jo varhaisessa vaiheessa, että kaikkien hakijoiden osallistaminen luo odotuksen siitä, että kaikki ovat tervetulleita. Ihannetapauksessa pyydä kiinnostuneita opiskelijoita laatimaan hakemus ja keskittymään kysymyksiin, jotka he kokevat tärkeiksi ryhmän tarkoituksen kannalta.

2. Pidä opiskelijoiden ääni tärkeimpänä prioriteettina.

Eräs toinen SLC:n jäsen kertoi: "Suosikkini SLC:ssä on se, että se on lähes täysin opiskelijoiden johtama. Opettajat ovat tietenkin paikalla valvomassa, mutta kokouksia johtavat toimihenkilöt ja opiskelijat."

Opiskelijoiden johtoryhmät houkuttelevat todennäköisesti opiskelijoita, jotka haluavat saada äänensä kuuluviin, joten rohkaise heitä käyttämään sitä antamalla heidän laatia kokousten esityslistoja ja suunnitella erilaisia tapahtumia. He oppivat myös paljon toteutusprosessin aikana. Ryhmää valvovan henkilöstön tulisi olla valmistautunut ottamaan etäisyyttä ja toimimaan tukijärjestelmänä eikä ohjaamaan tapahtumia.

Katso myös: ChatGPT:n käyttäminen matematiikan oppituntien suunnittelussa

Vältä myös käskemästä oppilaita toteuttamaan suunnitelmia, joita henkilökunta tai hallinto haluaisi toteuttaa, ja pyydä oppilaita ottamaan johtoasema ryhmänsä nimeämisessä, viestinnässä henkilökunnan kanssa ja kokousrakenteen luomisessa. On melko hämmästyttävää nähdä, mitä oppilaat voivat tehdä kollektiivisesti, kun heille annetaan luottamusta ja vapautta johtaa.

3. Pyydä oppilaita kehittämään yksilöllisiä ja yhteisiä odotuksia.

"Ole ylpeä." "Tee asioita." "Anna kaikkien tuntea itsensä tähdeksi." "Auta ihmisiä tulemaan ulos kuorestaan." "Kuuntele ihmisiä - kaikilla on ideoita jaettavaksi." "Auta muita niin paljon kuin mahdollista." Nämä ovat otteita käytännesäännöstämme. SLC-ryhmämme aloittaa joka vuosi johtajuushuippukokouksella ennen koulun alkua, jossa oppilaat vastaavat kysymykseen "Mikä on johtaja?" kehittääkseentyöehtosopimus.

Opiskelijat päättivät, että jos jäsenet toistuvasti rikkovat käytännesääntöjä, heitä pyydetään pitämään taukoa ryhmästä, miettimään henkilökohtaisia tekojaan ja sitä, miten he voivat toimia johtajana sekä SLC:n toiminnassa että sen ulkopuolella. SLC:n puheenjohtaja kertoi: "Uskon, että innostamme monia lapsia ryhmämme ulkopuolella olemaan parempia johtajia, ja innostamme lapsia olemaan parempia ja tekemään parempia asioita."

4. Kehitetään selkeästi määritellyt roolit ja prosessi virkamiesten valintaa varten.

Vaikka SLC:n jäsenyys on avoin kaikille yläkoululaisille, SLC:n jäsenet ovat päättäneet, että virkailijatehtävistä pitäisi äänestää ryhmässä. Virkailijoita ovat presidentti, varapresidentti, rahastonhoitaja, sihteeri ja viestintäpäällikkö. Oppilaat valmistelevat puheita ja asettuvat ehdolle virkaan, ja olen nähnyt valtavan määrän positiivista urheiluhenkeä äänestysprosessin aikana.

Osallisuutta koskevat odotukset täyttyvät; virkailijat onnittelevat vastustajiaan ja kunnioittavat sitä, että he ovat uskaltaneet asettua ehdolle ja yrittää voittaa viran. Jokaista virkailijan virkaan pyrkivää opiskelijaa pidetään varahenkilönä, ja häntä voidaan pyytää auttamaan virkailijan poissa ollessa.

5. Pidä hauskaa

Kuten eräs toinen SLC:n jäsen sanoi: "Lopuksi, pitäkää hauskaa! Jos se ei ole hauskaa, oppilaat eivät tule mukaan." Antakaa oppilaiden suunnitella aktiviteetteja ja välttäkää pyytämästä heitä vain toteuttamaan heille annettuja suunnitelmia. Haastakaa oppilasjohtajat luomaan sosiaalisia tilaisuuksia, joihin osallistuvat kaikki koulunne oppilaat, eivät vain kerhoon kuuluvat oppilaat. Koulumme on K-8-luokka, joten SLC:n jäsenet useinosallistua nuorempien oppilaiden ohjaamiseen tai luoda toimintaa, joka tuo kaikki yhteen.

Viime vuonna oppilaamme suunnittelivat "Fun in the Sun" -tapahtuman, jossa he ohjasivat koulun jälkeen pelejä nuorempien oppilaiden kanssa. Tänä vuonna viides- ja kuudesluokkalaiset SLC:n jäsenet toimivat vapaaehtoisina kirjamessuilla auttaakseen päiväkodin oppilaita kirjavalinnoissa.

Ryhmämme on järjestänyt lounaita vanhuksille, suunnitellut teematansseja ja toteuttanut varainkeruutapahtumia opiskelijoiden valitsemien voittoa tavoittelemattomien järjestöjen hyväksi. Hauskuus ja osallistuminen on yhteinen teema kaikissa näissä tapahtumissa. Eräs SLC:n jäsen totesi: "SLC saa yhteisömme tulemaan yhteen."

Katso myös: Miten matematiikkaan voi sitoutua kuvien avulla

Oppilasjohtajuusryhmät, jotka todella heijastavat ja juhlistavat oppilaiden ääntä, voivat vaikuttaa myönteisesti koulunne ilmapiiriin. Oppilasjohtajien suunnittelema ja johtama ryhmä edistää osallisuutta ja vastuullisuutta ja tekee kiltteydestä siistiä. Kiltteys on keskiössä siinä, mihin SLC:n jäsenet uskovat, mitä he harjoittavat ja mitä he mallintavat. Kiltteydellä johtamisella on käsittämätön ja voimakas vaikutus kouluun ja yhteisöön.

Leslie Miller

Leslie Miller on kokenut kouluttaja, jolla on yli 15 vuoden ammatillinen opetuskokemus kasvatusalalta. Hän on koulutukseltaan kasvatustieteiden maisteri, ja hän on opettanut sekä ala- että yläasteella. Leslie kannattaa näyttöön perustuvien käytäntöjen käyttöä opetuksessa ja nauttii uusien opetusmenetelmien tutkimisesta ja toteuttamisesta. Hän uskoo, että jokainen lapsi ansaitsee laadukkaan koulutuksen ja on intohimoinen löytää tehokkaita tapoja auttaa opiskelijoita menestymään. Vapaa-ajallaan Leslie harrastaa patikointia, lukemista ja aikaa perheen ja lemmikkien kanssa.