6 strategiaa parempien opiskelijasuhteiden rakentamiseen

 6 strategiaa parempien opiskelijasuhteiden rakentamiseen

Leslie Miller

Eräänä päivänä Alyssa, kahdeksasluokkalainen oppilas, tuli yläasteellemme päässään violetti huivi, vaikka hän tiesi, että koulumme pukeutumissäännöt eivät salli huiveja. Vaikka asia tuntui yksinkertaiselta sovitukselta, huomasin pian, että toinen opettaja koputti ovelleni sinä aamuna ja pyysi minua käskemään Alyssaa ottamaan huivin pois. Hän sanoi, ettei hänestä tuntunut mukavalta käsitellä asiaa.mutta tiesin, että voisin suostutella Alyssan noudattamaan sääntöjä, koska hän luotti minuun.

Sinä päivänä otin Alyssan sivuun, ja kävimme kahdenkeskisen keskustelun siitä, miksi huivit eivät olleet sallittuja koulussa. Vakuutin hänelle, että ymmärsin, miksi hän halusi käyttää pääpantaa, ja tarjosin hänelle jopa mahdollisuutta käyttää toista. Keskustelumme jälkeen Alyssa meni rauhallisesti vessaan ja palasi luokkaan ilman huivia päässään.

Tämä näennäisen pieni kohtaaminen muistutti minua positiivisten ihmissuhteiden voimasta koulussa ja siitä, miksi opettajien on oltava tietoisia niiden rakentamisesta. Luokkahuoneessa positiiviset ihmissuhteet ovat oppimisen onnistumisen perusta. Opettajina me kuitenkin joskus laiminlyömme käyttää aikaa oppiaksemme tuntemaan oppilaamme ihmisinä, mikä voi luoda esteitä oppimiselle ja tehdä pienistäkin vuorovaikutustilanteista sellaisia, että ne eivät ole kovin hyödyllisiä.(tai ristiriitoja) on haastavaa käsitellä.

Alyssa ei ollut täydellinen oppilas, eikä matematiikka ollut hänelle helppoa, mutta hän työskenteli ahkerasti tunnillani. Hän kyseli kysymyksiä. Hän jopa tuli ennen tuntia ja sen jälkeen hakemaan lisäapua tai vain puhumaan sosiaalisesta elämästään. Hän luotti minuun, koska tein kovasti töitä rakentaakseni suhteen häneen osoittamalla, että kunnioitin häntä ja välitin hänen hyvinvoinnistaan.

Monet opettajat tuntevat paineita sisällön läpikäymiseen ja monien muiden työhön liittyvien tehtävien hoitamiseen. Olen kuitenkin huomannut, että jos panostamme aikaisin ja usein aikaa oppilaiden tuntemiseen tekemällä pieniä muutoksia luokkahuoneessamme, luomme ympäristön, jossa oppilaat ovat motivoituneita menestymään. Seuraavassa on kuusi strategiaa, joita käytän parempien suhteiden rakentamiseen oppilaideni kanssa.

1. Opi nimet nopeasti ja oikein. Liian usein oppilaat, erityisesti syrjäytyneet, tuntevat itsensä näkymättömiksi kouluissamme. Arvostakaa oppilaiden moninaisuutta ja identiteettiä opettelemalla nimet nopeasti ja lausumalla ne oikein. Käyttäkää lempinimiä vain, jos oppilaat haluavat niitä; älkää koskaan keksikö oppilaalle lempinimeä, koska se vie häneltä nimeen sisältyvän identiteetin. Joka vuosi ensimmäisenä koulupäivänä minulla on minunoppilaat laativat nimitelttoja ja lausuvat nimensä oikein minulle. Harjoittelen heidän nimiensä lausumista usein. Otan nimitelttoja esille ja jaan niitä jokaisella oppitunnilla, kunnes olen oppinut kaikkien oppilaiden nimet. Tervehdin jokaista oppilasta ovella nimeltä ennen tuntia.

2. Opiskelijat eivät ole koskaan liian vanhoja näyttämiseen ja kertomiseen. Auta oppilaita tuntemaan, että he ovat muutakin kuin vain yksi oppilas, antamalla heidän tuoda mukanaan jotakin, joka edustaa heitä itseään, heidän kulttuuriaan tai jotakin toimintaa, jonka tekemisestä he nauttivat vuoden alussa. Suunnittele joka päivä 5-10 minuuttia muutamalle oppilaalle, jotta he voivat kertoa tuomisistaan, kunnes olet antanut kaikille luokan oppilaille tilaisuuden. Oman luokkani oppilaat ovat tuoneet mukanaan vauvakuvia, jotka ovat olleetkerran oppilaani Hannah toi mukanaan ukulelen ja lauloi luokalle laulun. Hän muutti esittelyn juhlaksi, ja oppilaani pitivät siitä joka minuutista.

Katso myös: Ansaitse $ luokkahuonemateriaaleista: Teachers Pay Teachers ja DIY-talous

3. Julkaise opiskelijoiden kuvia ja oppilastöitä. Ala-asteen opettajat ovat erittäin hyviä jakamaan oppilaiden töitä, mutta yläasteen ja lukion opettajat laiminlyövät usein tämän tärkeän käytännön, koska he kokevat, että se on tarpeetonta vanhemmille oppilaille. Olen huomannut, että vanhemmille oppilaille on edelleen muistutettava, että arvostat heidän työtään. Kun oppilaat osallistuvat esimerkiksi show-and-tell -tilaisuuteen, otan heistä kuvan. Nämä kuvat tulostetaan ja laitetaan sitten esilleOppilaat rakastavat nähdä, miten he ovat muuttuneet vuoden aikana, koska he ymmärtävät, että heidän kasvunsa ja kehityksensä ei ole vain fyysistä, vaan myös älyllistä ja emotionaalista. Lisäksi oppilaat ovat niin ylpeitä, kun heidän esimerkilliset työnsä, kuten yksilölliset matematiikkaprojektit ja ryhmätyöt matematiikan tehtävien parissa, ovat esillä ja niitä juhlitaan.

close modal ©Theresa Montgomery Cicely Woodard puhuu oppilailleen STEM-tunnilla. ©Theresa Montgomery Cicely Woodard puhuu oppilailleen STEM-tunnilla.

4. Määritä paikat ja vaihda niitä usein. Me kaikki tiedämme, että yläkoululaiset eivät aina tule toimeen keskenään, mutta kun oppilaat pääsevät työskentelemään yhdessä, he oppivat toisistaan ja löytävät tapoja työskennellä yhdessä, vaikka he ovat erilaisia. Laitan oppilaat istumaan pöydissä yläkoulun matematiikan luokassani. Määritän heidät pöytiin, joissa kussakin on kolme tai neljä oppilasta; sitten he vaihtavat paikkaa kerran viikossa käyttämällä verkossa olevaa satunnaista satunnaistoimintoa.Jokaisen vaihdon jälkeen opiskelijat vastaavat nopeaan kysymykseen, kuten "Kenen kanssa haluaisit syödä illallista ja miksi?", jotta he voivat tutustua pöydässä istuviin henkilöihin ennen kuin he tekevät viikon ajan yhteistyötä heidän kanssaan matemaattisten tehtävien parissa.

Katso myös: Kodin ja koulun välinen tiimi: vanhempien osallistumisen korostaminen

5. Etsi pieniä tapoja luoda yhteyksiä. Ensimmäisen jakson luokassani pidämme usein maanantaiaamuisin tai välitunnin jälkeen ympyrähetken. Seisomme piirissä ja jaamme palloa ympäriinsä. Henkilö, jolla on pallo, kertoo kohteliaisuuden toisesta piirissä olevasta henkilöstä, siitä, mitä hän teki viikonloppuna tai välitunnilla, tai siitä, miltä hänestä tuntuu tällä hetkellä ja miksi. Kerran eräs oppilas osallistui viikonloppuna ystävänsä syntymäpäivänä vuohijoogaan. Me olimmekaikki kiinnostuivat hänen kuvistaan vuohista, jotka kävelivät selällään joogatunnilla! Jos unohdan maanantaisin piiriajan, oppilaat muistuttavat minua aina. He myös vaativat aina, että minäkin jaan sen. Vaikka voi tuntua siltä, että jokainen minuutti tarvitaan akateemisen sisällön läpikäymiseen, olen oppinut, että viiden minuutin panostus kerran viikossa toistensa tuntemukseen on oppilailleni korvaamatonta arvokasta ja rakentaaparempi kulttuuri luokkahuoneessani.

6. Kuuntele vain. Opettajina tunnemme usein, että meidän on pidettävä ammatillista etäisyyttä oppilaisiin, mutta olen huomannut, että ajan ottaminen small talkiin voi auttaa poistamaan oppimisen esteitä. Koska olen tehnyt itsestäni helposti lähestyttävän, jotkut oppilaani kertovat minulle tarinoita elämästään viiden minuutin aikana oppituntien välissä. Pysäytän tekemiseni, katson heitä silmiin ja kuuntelen. Rakastan sitä, että näenHeidän silmänsä syttyvät, kun he kertovat minulle näitä tarinoita, ja nämä kohtaamiset jättävät minulle aina hieman enemmän tietoa siitä, keitä he ovat ihmisinä.

Kaikki oppilaat ansaitsevat, että heidän kouluissaan on aikuisia, jotka välittävät heistä tarpeeksi rakentaakseen tarkoituksellisesti myönteisiä suhteita, jotka antavat heille tilaa tehdä virheitä ja oppia. Jos todella odotamme, että oppilaamme oppivat kanssamme, heidän on tiedettävä, että välitämme heistä. He tarvitsevat myös mahdollisuuksia oppia toisistaan, jotta he voivat rakentaa yhteisön, jossa he kasvavat yhdessä.oppijoina.

Leslie Miller

Leslie Miller on kokenut kouluttaja, jolla on yli 15 vuoden ammatillinen opetuskokemus kasvatusalalta. Hän on koulutukseltaan kasvatustieteiden maisteri, ja hän on opettanut sekä ala- että yläasteella. Leslie kannattaa näyttöön perustuvien käytäntöjen käyttöä opetuksessa ja nauttii uusien opetusmenetelmien tutkimisesta ja toteuttamisesta. Hän uskoo, että jokainen lapsi ansaitsee laadukkaan koulutuksen ja on intohimoinen löytää tehokkaita tapoja auttaa opiskelijoita menestymään. Vapaa-ajallaan Leslie harrastaa patikointia, lukemista ja aikaa perheen ja lemmikkien kanssa.