7 älykästä ja nopeaa tapaa tehdä formatiivista arviointia

 7 älykästä ja nopeaa tapaa tehdä formatiivista arviointia

Leslie Miller

Formatiivinen arviointi - sen selvittäminen, mitä oppilaat tietävät, kun he ovat vielä oppimisprosessissa - voi olla hankalaa. Oikean arvioinnin suunnittelu voi tuntua korkealta panokselta - opettajille, ei oppilaille - koska käytämme sitä selvittääksemme, mitä seuraavaksi on tulossa. Olemmeko valmiita siirtymään eteenpäin? Tarvitsevatko oppilaamme toisenlaista polkua käsitteisiin? Tai todennäköisemmin, mitkä oppilaat ovat valmiita siirtymään eteenpäin ja mitkä eivät.Tarvitsetko toisen polun?

Kun haluamme selvittää, mitä oppilaamme todella osaavat, meidän on tarkasteltava useampaa kuin yhtä tiedon lajia. Yksittäinen tietopiste - olipa tietovisa, esitys tai ongelma kuinka hyvin suunniteltu tahansa - ei riitä auttamaan meitä opetuksen seuraavan vaiheen suunnittelussa.

Katso myös: 5 aikuisoppimisen periaatetta, jotka auttavat suunnittelemaan parempaa ammatillista kehitystä

Kun tähän lisätään se, että eri oppimistehtäviä mitataan parhaiten eri tavoin, voidaan ymmärtää, miksi tarvitsemme erilaisia formatiivisen arvioinnin välineitä, joita voimme ottaa käyttöön nopeasti, saumattomasti ja vähäpätöisesti - eikä se aiheuta hallitsematonta työtaakkaa. Siksi on tärkeää pitää se yksinkertaisena: formatiivinen arviointi on yleensä vain tarkistettava, ei arvosteltava, sillä tarkoituksena on saada aikaan tuloksia.peruslukema yksilöiden tai koko luokan edistymisestä.

7 Muodostavan arvioinnin lähestymistavat

1. Tulo- ja poistumislomakkeet: Nämä marginaaliminuutit tunnin alussa ja lopussa voivat tarjota loistavia tilaisuuksia selvittää, mitä lapset muistavat. Aloita tunti nopealla kysymyksellä edellisen päivän työskentelystä, kun oppilaat asettuvat aloilleen - voit esittää eriytettyjä kysymyksiä, jotka on kirjoitettu taulukkopaperille tai heijastettu taululle.

Arvioit sitten Bloomin taksonomian ala- tai yläpäässä, voit käyttää työkaluja, kuten Padlet tai Poll Everywhere, tai mitata edistymistä olennaisen sisällön tai standardien saavuttamisessa tai säilyttämisessä työkaluilla, kuten Google Classroomin Question-työkalulla, Google Forms with Flubaroo ja Edulastic, jotka kaikki tekevätoppilaiden tietämyksen selvittäminen on helppoa.

Nopea tapa nähdä kokonaiskuva, jos käytät paperisia poistumislappuja, on lajitella paperit kolmeen pinoon: Oppilaat ymmärsivät asian, he ymmärsivät sen jotakuinkin ja he eivät ymmärtäneet sitä. Pinojen koko on vihje siitä, mitä tehdä seuraavaksi.

Olipa työkalu mikä tahansa, avain siihen, että oppilaat pysyvät sitoutuneina juuri kävelemään tulleeseen tai melkein ovesta lähteneeseen formatiiviseen arviointiin, ovat kysymykset. Pyydä oppilaita kirjoittamaan minuutin ajan merkityksellisimmästä asiasta, jonka he ovat oppineet. Voit kokeilla seuraavia kehotuksia:

  • Mitkä ovat kolme asiaa, jotka olet oppinut, kaksi asiaa, joista olet edelleen utelias, ja yksi asia, jota et ymmärrä?
  • Miten olisit tehnyt asiat toisin tänään, jos sinulla olisi ollut mahdollisuus valita?
  • Minusta tämä teos oli mielenkiintoinen...
  • Juuri nyt minulla on...
  • Tänään oli vaikeaa, koska...

Tai jätä sanat kokonaan pois ja pyydä oppilaita piirtämään tai ympyröimään hymiöitä, jotka kuvaavat heidän arvioitaan ymmärtämisestään.

2. Matalan panoksen tietokilpailut ja kyselyt: Jos haluat selvittää, tietävätkö oppilaasi todella niin paljon kuin luulet heidän tietävän, Socrative- tai Quizlet-ohjelmilla luodut kyselyt ja tietokilpailut tai luokan sisäiset pelit ja työkalut, kuten Quizalize, Kahoot, FlipQuiz, Gimkit, Plickers ja Flippity, voivat auttaa sinua saamaan paremman käsityksen siitä, kuinka paljon he todella ymmärtävät. (Tietokilpailujen arvosteleminen, mutta matalien pisteiden antaminen on hyvä tapa varmistaa, että oppilaat todella yrittävät.)Kyselyillä on merkitystä, mutta yksittäinen heikko tulos ei voi tuhota oppilaan arvosanaa.) Monien luokkien lapset ovat aina kirjautuneena näihin työkaluihin, joten formatiivinen arviointi voidaan tehdä hyvin nopeasti. Opettajat näkevät jokaisen lapsen vastaukset ja voivat määrittää sekä yksilöllisesti että kokonaisuutena, miten oppilaat pärjäävät.

Koska voit itse suunnitella kysymykset, voit itse määrittää niiden monimutkaisuuden tason. Kysy kysymyksiä Bloomin taksonomian alareunasta, ja saat tietoa siitä, mitä faktoja, sanastotermiä tai prosesseja lapset muistavat. Kysy monimutkaisempia kysymyksiä ("Millaisen neuvon luulet Katniss Everdeenin antavan Scout Finchille, jos he keskustelisivat keskenään luvun 3 lopussa?"), ja saat enemmän tietoa siitä, mitä asioita lapset muistavat.hienostuneita oivalluksia.

3. Kastelupuikot: Niin sanotut vaihtoehtoiset formatiiviset arvioinnit on tarkoitettu yhtä helpoiksi ja nopeiksi kuin auton öljyn tarkistaminen, joten niitä kutsutaan joskus mittatikkuiksi. Niitä voivat olla esimerkiksi oppilaiden pyytäminen:

  • kirjoittaa kirjeen, jossa selitetään keskeinen ajatus ystävälle,
  • piirtää luonnoksen uuden tiedon visuaaliseksi esittämiseksi tai
  • tee parin kanssa ajattelu-, pari- ja jakoharjoitus.

Myös omat havainnot oppilaiden työskentelystä luokassa voivat antaa arvokasta tietoa, mutta niiden seuraaminen voi olla hankalaa. Nopeiden muistiinpanojen tekeminen tabletilla tai älypuhelimella tai kopion käyttäminen työjärjestyksestä on yksi lähestymistapa. Tarkennettu havainnointilomake on muodollisempi, ja sen avulla voit rajata muistiinpanojen tekemisen painopistettäsi, kun seuraat oppilaiden työskentelyä.

4. Haastatteluarvioinnit: Jos haluat kaivaa hieman syvemmälle oppilaiden sisällön ymmärtämiseen, kokeile keskusteluun perustuvia arviointimenetelmiä. Rento keskustelu oppilaiden kanssa luokassa voi auttaa heitä tuntemaan olonsa mukavaksi, vaikka saat samalla käsityksen siitä, mitä he tietävät, ja saatat huomata, että viiden minuutin haastatteluarvioinnit toimivat todella hyvin. Viisi minuuttia oppilasta kohden veisi melko paljon aikaa, mutta sinun ei tarvitse puhua jokaisen oppilaan kanssa.opiskelijalle jokaisesta projektista tai oppitunnista.

Voit myös siirtää osan tästä työstä oppilaille käyttämällä vertaispalauteprosessia, jota kutsutaan TAG-palautteeksi (Kerro vertaisellesi jotain, minkä hän teki hyvin, Esitä harkittu kysymys, Anna myönteinen ehdotus). Kun oppilaat jakavat vertaiselleen antamansa palautteen, saat tietoa molempien oppilaiden oppimisesta.

Jos oppilaat ovat enemmän sisäänpäin kääntyneitä - tai jos haluat tehdä arviointeja yksityisesti - käytä Flipgrid-, Explain Everything- tai Seesaw-ohjelmia, jotta oppilaat voivat tallentaa vastauksensa kehotuksiin ja näyttää, mitä he osaavat tehdä.

5. Taidetta sisältävät menetelmät: Harkitse visuaalisen taiteen, valokuvauksen tai videokuvauksen käyttämistä arviointivälineenä. Olivatpa oppilaat sitten piirtäneet, tehneet kollaasin tai veistäneet, saatat huomata, että arviointi auttaa heitä syntetisoimaan oppimaansa. Tai ajattele visuaalisuutta pidemmälle ja pyydä oppilaita näyttelemään, miten he ovat ymmärtäneet sisällön. He voivat luoda tanssin mallintamaan solujen mitoosia tai esittää tarinoita, kuten Ernest Hemingwayn "Kukkuloita kuin valkoisia".Elephants" tutkimaan alatekstiä.

6. Väärinkäsitykset ja virheet: Joskus on hyödyllistä nähdä, ymmärtävätkö oppilaat, miksi jokin asia on virheellinen tai miksi jokin käsite on vaikea. Pyydä oppilaita selittämään oppitunnin "epäselvin kohta" - kohta, jossa asiat menivät sekaviksi tai erityisen vaikeiksi tai jossa heiltä puuttuu vielä selkeyttä. Tai tee väärinkäsityksen tarkistus: esitä oppilaille yleinen väärinkäsitys ja pyydä heitä soveltamaan aiempaa tietoa korjatakseen väärinkäsityksen.tai pyydä heitä päättämään, sisältääkö väite lainkaan virheitä, ja keskustele sitten heidän vastauksistaan.

7. Itsearviointi: Älä unohda kuulla asiantuntijoita - lapsia. Usein voit antaa oppilaillesi ruudukon, jotta he havaitsevat omat vahvuutensa ja heikkoutensa.

Voit käyttää muistilappuja saadaksesi nopeasti selville, millä alueilla lapsesi mielestäsi tarvitsevat työtä. Pyydä heitä valitsemaan oma ongelmakohtansa kolmesta tai neljästä alueesta, joilla koko luokka mielestäsi tarvitsee työtä, ja kirjoita nämä alueet erillisiin sarakkeisiin valkotaululle. Pyydä oppilaita vastaamaan muistilapulla ja laittamaan lappu sitten oikeaan sarakkeeseen - näet tulokset yhdellä silmäyksellä.

Useiden itsearviointien avulla opettaja näkee nopeasti, mitä kukin lapsi ajattelee. Voit esimerkiksi käyttää värillisiä pinoamiskuppeja, joiden avulla lapset voivat merkitä, että he ovat valmiita (vihreä kuppi), että he ovat hämmentyneitä (keltainen) tai että he ovat todella hämmentyneitä ja tarvitsevat apua (punainen).

video

Samanlaisia strategioita ovat osallistumiskorttien käyttö keskusteluissa (jokaisella oppilaalla on kolme korttia - "olen samaa mieltä", "olen eri mieltä" ja "en tiedä, miten vastata") ja peukalo ylös -vastaukset (käden nostamisen sijaan oppilaat pitävät nyrkkiä vatsallaan ja nostavat peukalonsa ylös, kun he ovat valmiita osallistumaan keskusteluun). Oppilaat voivat sen sijaan käyttää kuutta kädenliikettä osoittaakseen äänettömästi, että he ovat samaa mieltä, eri mieltä, heillä onKaikki nämä strategiat antavat opettajille huomaamattoman tavan nähdä, mitä oppilaat ajattelevat.

Katso myös: Kulttuurisesti ja kielellisesti reagoivan opetuksen perusteet

Riippumatta siitä, minkä työkalun valitset, varaa aikaa omalle pohdinnallesi varmistaaksesi, että arvioit vain sisältöä etkä eksy arviointisumuun. Jos työkalu on liian monimutkainen, se ei ole luotettava tai helppokäyttöinen tai vie suhteettoman paljon aikaa, voit jättää sen syrjään ja kokeilla jotain muuta.

Leslie Miller

Leslie Miller on kokenut kouluttaja, jolla on yli 15 vuoden ammatillinen opetuskokemus kasvatusalalta. Hän on koulutukseltaan kasvatustieteiden maisteri, ja hän on opettanut sekä ala- että yläasteella. Leslie kannattaa näyttöön perustuvien käytäntöjen käyttöä opetuksessa ja nauttii uusien opetusmenetelmien tutkimisesta ja toteuttamisesta. Hän uskoo, että jokainen lapsi ansaitsee laadukkaan koulutuksen ja on intohimoinen löytää tehokkaita tapoja auttaa opiskelijoita menestymään. Vapaa-ajallaan Leslie harrastaa patikointia, lukemista ja aikaa perheen ja lemmikkien kanssa.